CHP’den müfredat çağrısı

CHP Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, bakanlığın açıkladığı yeni müfredat taslağını eleştirdi. Özçağdaş, “Müfredat bu haliyle, Türkiye’nin geleceğine hizmet eden bir eğitim programı değil, dindar ve kindar nesiller yetiştirme hedefinden bir gün bile vazgeçmeyen Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının çağ dışı eğitim manifestosudur” dedi.

‘ATATÜRK DÜŞMANLIĞI’

Açıklamanın devamı özetle şu ifadeler yer aldı “Bu topraklara 10 yüzyıldan bu yana Türkiye denmektedir. ‘Eğitim-öğretim’ yerine ‘maarif’ gibi kullanılmayan eski bir sözcüğü seçilmiştir. Bu iktidar partisinin seçim sloganı ile benzemektedir. Yaşanan AKP çapsızlığının bir ürünü olarak tarihe geçecektir. Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığını kendisine şiar edinmiş AKP iktidarının, en büyük başarısızlık alanlarından biri eğitimdir. Ortaya çıkan bu taslakta da Atatürk’e, Cumhuriyet’e, çağdaş, laik, bilimsel eğitim ilkelerine neredeyse hiç yer verilmemektedir. Cumhuriyet tarihinin en tartışmalı Milli Eğitim Bakanlarından biri olan sayın Yusuf Tekin, programların hazırlanışında AKP ideolojisine yakın görmediği, ‘muhalif’ hiçbir STK’dan, üniversitelerin eğitim bilimlerinden ya da alan uzmanlardan görüş talep etmemiştir” dedi.

Yeni taslağa eğitimcilerden tepki: Atatürk olmayan müfredat sahtedir

AKP eğitimin Anayasası olan müfredatı, 4. kez değiştiriyor. Müfredatın 110 sayfalık ‘Öğretim Programları Ortak Metni’ bölümünde, Atatürk ve Cumhuriyet’in yetiştirmek istediği ‘Yurttaş’ kelimesi yer almadı. “Bilim” 43 kez, “Ahlak” ise 61 kez geçti. “Evrim’’ yerine “Tekamül’’ denildi. Tekpilere neden olan müfredatı Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, SÖZCÜ’ye değerlendirdi. AKP İktidarı döneminde 8 bakan değiştiğinin altını çizen Özbay “Müfredatta tüm derslerin çerçevesini veren bir Ortak Öğretim Programı metni var. Bu metin müfredatın amacıdır.

BİLİMSEL DEĞİL

Ortak metinde kullanılan dil, iktidarın neyi amaçladığını, nasıl bir nesil yetiştirmek istediğini ortaya koyuyor. Bilimsel eğitim ve akademik başarı önemsizleştirilmiş. Atatürk ve Cumhuriyet de hiç yok. Türk halkı paranın gerçek olup olmadığını anlamak için ışığa tutar ve Atatürk’ü görmeye çalışır. İçinde Atatürk ve Cumhuriyet olmayan müfredat Türkiye Cumhuriyeti eğitim müfredatı olamaz. Atatürksüz müfredat sahtedir. İlahiyat terimleri sözlüğü gibi ifadeler var. Sanki tekkede mürit mi yetiştiriyorsunuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir