Apple AB’nin baskısı karşısında pes etmek zorunda kaldı

Bu yenilik, dijital müzik servislerinin kullanıcı deneyimini zenginleştirmesi ve daha esnek bir alışveriş ortamı sağlaması açısından önemli bir adım olarak görülüyor. Kullanıcılar artık favori müziklerini doğrudan uygulamalar üzerinden değil, istedikleri platformların web siteleri üzerinden satın alma şansına sahip olacaklar. Bu gelişme, dijital müzik pazarında rekabeti artırırken, kullanıcılara daha fazla seçenek ve kolaylık sunmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği’nde yaşayan iOS kullanıcıları için müzik satın almaları ve abonelikler Apple’ın ödeme sistemi dışında daha kolay hale geliyor. 9to5Mac’in fark ettiği üzere, Apple geliştirici yönergelerini güncelleyerek, iOS ve iPadOS müzik akışı uygulamalarının “belirli bölgelerde” içerik ve hizmetler için alternatif ödeme yöntemleri sunan dış bir web sitesine bağlantı içerebilmesine izin verdi. Geliştiriciler ayrıca, o web sitesine bağlantı gönderebilmek için sizden e-posta adresinizi talep edebilir.

Apple AB’nin baskısı karşısında pes etmek zorunda kaldı

Mart ayının başlarında, Avrupa Birliği, iOS kullanıcılarını uygulama dışında bulunan alternatif ve daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında bilgilendirmekten ve bu tür tekliflere nasıl abone olunacağına dair talimatlar sunmaktan alıkoyduğu için Apple’a 1.8 milyar euro (1.95 milyar dolar) ceza verdi. Avrupa Komisyonu, bu anti-yönlendirme uygulamasının, Mayıs 2023’te uygulanmaya başlayan blokun yeni Dijital Pazarlar Yasası (DMA) kuralları altında yasa dışı olduğunu belirtti.

Mart ayının sonlarında, AB yetkilileri DMA ile uyumları üzerine Apple, Meta ve Google’ı incelediklerini açıkladı. Komisyon, şirketlerin yasaya uymak için yaptıkları değişikliklerden memnun olmadığını ve hala “geliştiricilerin serbestçe iletişim kurma ve teklifleri tanıtma ve doğrudan sözleşmeler yapma yeteneklerini çeşitli ücretler uygulayarak kısıtladıklarından” endişe duyduğunu belirtti.

Bu son değişikliklerle birlikte, müzik uygulamaları fiyatlandırma konusunda daha şeffaf olabilir, böylece Apple üzerinden mi yoksa geliştiricilerin sunduğu diğer yöntemleri kullanarak mı ödeme yapacağınıza dair bilinçli bir seçim yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir